«Powrót

Funkcjonariusze KAS wspólnie z CBŚ ujęli szajkę handlarzy nielegalnym paliwem

Funkcjonariusze KAS wspólnie z CBŚ ujęli szajkę handlarzy nielegalnym paliwem

Funkcjonariusze KAS wspólnie z CBŚ ujęli szajkę handlarzy nielegalnym paliwem

Dwóch funkcjonariuszy w mundurach polowych i kamizelkach ochronnych z bronią w ręku wkracza do mieszkania. Na kamizelkach napis
We wnętrzu pokoju przy stoliku funkcjonariusze spisują na miejscu zdarzenia dowody rzeczowe w postaci między innymi dużych ilości pieniędzy. Jeden funkcjonariusz z bronią stoi.
Na stoliku leżą posegregowane pieniądze i telefony komórkowe. Funkcjonariusze sporządzają protokół.
W otwartych drzwiach mieszkania stoi funkcjonariusz służby celno-skarbowej w kominiarce i z bronią w ręku.

Ponad 26 milionów złotych od Skarbu Państwa wyłudzili z tytułu podatków zatrzymani na obrocie olejem smarowym przerobionym na napędowy.

 

Dzięki współpracy lubuskich i zachodniopomorskich funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej oraz Centralnego Biura Śledczego Policji w Gorzowie Wlkp. zatrzymano trzy osoby, w tym głównego organizatora przestępczego procederu dotyczącego wyłudzeń podatków na wielką skalę. W toku podjętych czynności ustalono, iż grupa przestępcza działała od lutego 2015 r. do lutego 2016 r. Mężczyźni zajmowali się sprowadzaniem z Niemiec i Belgii oleju smarowego, który miał trafić na Łotwę. W rzeczywistości był jednak dystrybuowany do wielu stacji paliw, gdzie był wykorzystywany, jako olej napędowy i pod tą nazwą sprzedawany do odbiorców detalicznych. Proceder polegał zatem na legalizowaniu i przeklasyfikowaniu na fakturach produktu ropopochodnego, innego niż olej napędowy, aby jako olej napędowy mógł trafić na rynek. Zebrany w śledztwie materiał dowodowy potwierdził, że zorganizowana grupa przestępcza w opisanym wyżej celu utworzyła kilkanaście podmiotów gospodarczych (także poza granicami kraju) powiązanych ze sobą kapitałowo i osobowo. Te fikcyjne podmioty były wykorzystywane do nabywania, sprowadzania, transportu i sprzedaży - otrzymywanego przez sprawców produktu. W oparciu o zabezpieczoną dokumentację podatkową ustalono uszczuplenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa (podatek akcyzowy, opłata paliwowa, podatek VAT) w kwocie nie mniejszej niż 25.951.213,35 zł. Dotychczas zabezpieczono mienie na kwotę 3 307166 zł. Wśród zatrzymanych są osoby min. z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Pracownicy Lubuskiego Urzędu Celno -Skarbowego w Gorzowie Wlkp. prowadzą postępowanie kontrolne związane z procederem. Sprawa ma charakter rozwojowy i odbywa się pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.