«Powrót

Lubuska KAS w walce z szarą strefą

Lubuska KAS w walce z szarą strefą

Lubuska KAS w walce z szarą strefą

Paczki nielegalnych papierosów.
niezłożony kartonik użyty do produkcji papierosów
Pomieszczenie wewnątrz budynku - przewody ciśnieniowe od sprężarki
W worku foliowym znajduje się spora ilość kartoników używanych do produkcji papierosów
W kartonąch widać lużno ułożone, jeden obok drugiego papierosy
Na podłoże ułożone są gotowe sztangi z papierosami

Ponad 400 tysięcy sztuk papierosów bez akcyzy zatrzymali lubuscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z zielonogórską policją. Nielegalny towar znajdował się na prywatnej posesji w gminie Krosno Odrzańskie. Sprawa jest rozwojowa.

 

 

W wyniku wspólnych działań funkcjonariusze KAS, straży granicznej oraz Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze postanowili przeszukać jedną z prywatnych posesji w miejscowości Siedlisko na terenie gminy Krosno Odrzańskie. Przeszukanie było  poprzedzone działaniami operacyjnymi, które wskazywały, że właśnie w tym miejscu może odbywać się nielegalna produkcja papierosów. Podejrzenia funkcjonariuszy potwierdziły się. W budynku kontrolujący zastali trzech obywateli Białorusi oraz zatrzymali i zabezpieczyli 403.800 sztuk papierosów z napisem Malboro. Po dokładnym przeszukaniu pomieszczeń funkcjonariusze zabezpieczyli półprofesjonalne urządzenia do pakowania i foliowania papierosów w paczki i pakiety oraz 2 sprężarkami ukryte w skrzyni obłożonej styropianem w celu wygłuszenia ich pracy.

Obcokrajowcy zostali zatrzymani do dalszego postępowania. Po  przesłuchaniu Białorusinów przekazano funkcjonariuszom Straży Granicznej celem przeprowadzenia postępowania administracyjnego w zakresie legalności ich zatrudnienia i pobytu na terenie RP.  Potencjalne straty skarbu państwa oszacowano na około 440 tysięcy złotych (niezapłacony VAT i podatek akcyzowy).

Towar został zabezpieczony w magazynach Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. Sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza się dalszych zatrzymań.