«Powrót

Odzież znanych na świecie marek i ekskluzywny alkohol ukryte w przyprawach

Odzież znanych na świecie marek i ekskluzywny alkohol ukryte w przyprawach

Odzież znanych na świecie marek i ekskluzywny alkohol ukryte w przyprawach

Ponad tysiąc sztuk markowej odzieży oraz ponad dwadzieścia skrzynek ekskluzywnego francuskiego wina bez polskiej akcyzy znaleźli w chłodni tira lubuscy funkcjonariusze KAS. Odzież i alkohol były schowane między przyprawami. Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż nie wiadomo kto nadał towar i do kogo miał on trafić. Ma to wyjaśnić prowadzone w tej sprawie postępowanie.   

We wtorek wieczorem ( 30 stycznia) lubuscy funkcjonariusze KAS zatrzymali do kontroli na terenie byłego przejścia granicznego w Gubinku samochód ciężarowy typu chłodnia. Auto jechało z Niemiec do Polski.

Z dokumentów, które przedstawił kierowca wynikało, że przewozi z Francji do Polski 5 palet przypraw spożywczych i 23 palety butów w kartonach. Nie posiadał jednak przy sobie żadnych faktur lub rachunków zakupu. Deklarował też, że buty pochodzą z Wietnamu. Funkcjonariusze podczas przeszukania pojazdu oprócz zadeklarowanego towaru znaleźli odzież znanych na świecie producentów marek. W tym spodnie, koszulki sportowe, kurtki oraz bluzy takich marek jak: Calvin Klein, Tommy Jeans, Under Armour. Dodatkowo w pojeździe funkcjonariusze ujawnili dwadzieścia skrzynek ekskluzywnego francuskiego wina najstarsze - Cos D'estournel pochodzące z 1982 roku. Żadna butelka nie miała polskich znaków akcyzy. W związku z podejrzeniem naruszenia przepisów dot. Prawa własności przemysłowej oraz zastrzeżonych znaków towarowych cała partia towaru  została zabezpieczona do dalszego postępowania, a kierowcę przesłuchano w charakterze świadka.

Z ustaleń służby KAS wynika, że pod wskazanym w dokumentach adresem, gdzie miał trafić ekskluzywny towar, nie mieści się żadna firma. Dlatego obecnie trwa postępowanie, którego celem jest ustalenie, czy odzież jest oryginalna oraz skąd pochodzi i do kogo miała trafić. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej sprawdzają również czy towar był kradziony. Ze wstępnych ustaleń wynika, że część markowej odzieży posiada znaki chronione i jest oryginalna.