«Powrót

Ponad pół tony nielegalnego tytoniu w aucie i garażu

Ponad pół tony nielegalnego tytoniu w aucie i garażu

Ponad pół tony nielegalnego tytoniu w aucie i garażu

Lubuscy funkcjonariusze KAS zatrzymali mieszkańca Zielonej Góry, który w samochodzie osobowym bezprawnie przewoził 18 kg krajanki tytoniowej. W wynajmowanym przez niego garażu mundurowi ujawnili w workach dodatkowe ponad pół tony nielegalnego towaru. Wartość rynkowa towaru to prawie 340 tys. złotych. 

Do ujawnienia nielegalnego towaru doszło na jednym z parkingów przy wjeździe do Zielonej Góry. Lubuscy funkcjonariusze celno-skarbowi zauważyli tam osobowego volkswagena, przy którym młody mężczyzna przyklejał na paczki listy przewozowe. Kontrolujący podjęli decyzję o przeszukania pojazdu. Ujawnili w nim 9 kartonów, w których był ukryty nielegalny tytoń. 32-letni kierowca stwierdził, że posiadany tytoń jest jego własnością i sam go pakuje w wynajmowanym garażu, a potem za pośrednictwem firmy kurierskiej wysyła go do indywidualnych odbiorów.

Z uwagi na niezgodną z istniejącym prawem działalność gospodarczą kontrolujący postanowili przeszukać rzeczony garaż. W jego tylnej części znajdowało się niewielkie pomieszczenie, do którego prowadziły drzwi zabezpieczone patentowym zamkiem. Tam Zielonogórzanin w 27 workach ukrył 546 kg tytoniu gotowego do palenia, na którego dystrybucję i sprzedaż nie posiadał zezwolenia.

W skrytce funkcjonariusze odkryli także szare kartony, taśmy do ich klejenia, folie w rolkach oraz 2 wagi elektroniczne – prawdopodobnie materiały i przedmioty do konfekcjonowania nielegalnego tytoniu. Towar o znacznej wartości rynkowej (ok. 340 tys. złotych) zatrzymano i zabezpieczono do dalszego postępowania, a podejrzanego o przestępstwo karne skarbowe przesłuchano. Z uwagi na wysokość uszczupleń podatkowych (prawie 600 tys. złotych) grozi mu dotkliwa kara finansowa, albo kara pozbawienia wolności do lat 3 lub obie kary łącznie.