«Powrót

Zakaz wwożenia do krajów Unii Europejskiej produktów zwierzęcych

Zakaz wwożenia do krajów Unii Europejskiej produktów zwierzęcych

Zakaz wwożenia do krajów Unii Europejskiej produktów zwierzęcych

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa ASF (Afrykański pomór świń),  Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze przypomina o zakazie przywozu do krajów członkowskich Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie).

  • Osoby wjeżdżające na teren Unii Europejskiej nie mogą ze sobą przywozić żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego, która pochodzi spoza krajów członkowskich UE. Wyjątek stanowią specjalne produkty dietetyczne przeznaczone na użytek własny lub małych dzieci.
  • Zakaz dotyczy mięsa i podrobów jadalnych, produktów mleczarskich (w tym makaronów, pieczywa cukierniczego, warzyw przetworzonych, o ile zawierają mięso lub mleko). Produkty te nie mogą zostać wprowadzone na terytorium Unii Europejskiej bez przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej.

Zakaz wynika z rozporządzenia (WE) nr 206/2009 z dnia 5 marca 2009 r.
w sprawie wprowadzania do Wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 136/2004.

Procedury te nie mają zastosowania w odniesieniu do przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego pomiędzy 28 państwami członkowskimi UE lub w odniesieniu do produktów pochodzących z Andory, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino i Szwajcarii. Wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego niespełniające tych wymogów należy przekazać do oficjalnego usunięcia po przybyciu do UE. Niezgłoszenie takich produktów może grozić grzywną lub wszczęciem postępowania karnego.
ASF (African swine fever) - to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Wirus ASF nie jest dla człowieka groźny, jednak  kanapka wrzucona do kosza na parkingu, może stać się zarzewiem kolejnych zarażeń dzików czy trzody chlewnej na terenie całego kraju. Dziki podchodzą pod miejsca parkingowe i wyjadają pozostawiony przez ludzi pokarm. Także żywność (np. konserwy) wcześniej kupiona na terenie Unii Europejskiej i wywieziona za granicę podlega bezwzględnemu zakazowi przywozu na teren Wspólnoty.
 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 19.01.2018 Data publikacji: 19.01.2018 12:37 Data ostatniej modyfikacji: 19.01.2018 12:37
Autor: Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Osoba publikująca: Izabela Dobija-Larweczka Osoba modyfikująca: Izabela Dobija-Larweczka
Rejestr zmian