«Powrót

KAS udaremniła przywóz do Polski ponad 10 ton odpadów

KAS udaremniła przywóz do Polski ponad 10 ton odpadów

KAS udaremniła przywóz do Polski ponad 10 ton odpadów

bok naczepy Tira a na niej fragmenty pierza.
  • Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała w okolicach Gubinka 10,5 tony odpadów tekstylnych – kołder i poduszek wypełnionych pierzem.
  • Z dokumentów wynikało, że na transport odpadów nie jest wymagane specjalne zezwolenie.
  • Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Zielonej Górze (WIOŚ) stwierdził, że przewożony ładunek odpadów wymaga stosownego zezwolenia wydanego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ).

Transport odpadów jechał z Niemiec do Polski do firmy w Wielkopolsce. Pojazd nie był prawidłowo oznakowany. Brakowało tablicy, która oznacza, że pojazd jest przeznaczony do transgranicznego transportu odpadów. Z dokumentów wynikało, że kierowca przewozi zwykłe odpady.WIOŚ stwierdził, że przewożony ładunek to mieszanina 2 rodzajów odpadów (odpadowej tkanki zwierzęcej i tekstyliów), a ich przywóz do Polski wymaga stosownego zezwolenia wydanego przez GIOŚ.Ładunek został zatrzymany i zabezpieczony do dalszego postępowania administracyjnego. Zaangażowanym w nielegalny handel odpadami grożą kary pieniężne – min. 10 tys. zł, zwrot odpadów za granicę, bądź ich utylizacja w Polsce na własny koszt.

 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 23.02.2021 Data publikacji: 23.02.2021 08:39 Data ostatniej modyfikacji: 04.03.2021 13:32
Autor: Ewa Markowicz - rzecznik prasowy. Marek Czerkies - Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Osoba publikująca: Marek Czerkies Osoba modyfikująca: Natasza Wiśniewska
Rejestr zmian