«Powrót

Jesienny wysyp transportów z odpadami

Jesienny wysyp transportów z odpadami

Jesienny wysyp transportów z odpadami

Zmieszane odpady, sprasowane w baloty
Gałęzie drzew zmieszane z drewnem pochodzącym z rozbiórki
Naczepa z nielegalnymi odpadami

Blisko 180 ton nielegalnych odpadów zatrzymali funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego, którzy przez cały wrzesień prowadzili wzmożone kontrole transportów z odpadami.

Wzmożone kontrole transportów z odpadami wykazały, że nadal nie brakuje nieuczciwych „przedsiębiorców", którzy chcą zarobić na nielegalnym sprowadzaniu odpadów do Polski. Funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu  Celno-Skarbowego prowadzili przez miesiąc na drogach naszego województwa szczególnie intensywne kontrole ukierunkowane na przywóz odpadów. W ich wyniku zakwestionowano aż 10 transportów, które nie spełniały wymagań dla tego szczególnego towaru, jakim są odpady. W przedstawianych dokumentach najczęściej mamy do czynienia z deklaracją przewoźnika o transporcie np. paliwa alternatywnego lub przerobionego drewna. Tymczasem szczegółowe kontrole i analizy prowadzone we współpracy z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska pokazują, że do odpadów drewnopochodnych domieszano drobno zmieloną gumę i plastik albo zmieszane śmieci komunalne.

Trzeba tu wyjaśnić, że nielegalne odpady najczęściej trafiają w odludne miejsca (opuszczone budynki dawnych PGR-ów lub leśne zakamarki) i tam będą w najlepszym przypadku leżeć dziesiątki lat, zatruwać lokalną glebę i wodę.

Nielegalne działania wymierzone w bezpieczeństwo naturalnego środowiska są zagrożone nie tylko karami sięgającymi od 50 do 300 tysięcy złotych, ale także karą pozbawienia wolności do 5 lat i kosztami utylizacji odpadów.