«Powrót

Już ponad 400 szkół przyłączyło się do programu Finansoaktywni

Już ponad 400 szkół przyłączyło się do programu Finansoaktywni

Już ponad 400 szkół przyłączyło się do programu Finansoaktywni

Już ponad 400 szkół przyłączyło się do programu „Finansoaktywni"!
W tegorocznej edycji programu nauczyciele mogą otrzymać łącznie aż 525 bezpłatnych zestawów edukacyjnych. Dzięki nim przeprowadzą lekcję na temat podatków, a wraz z uczniami powalczą w konkursie o atrakcyjne nagrody. Do tej pory do akcji zgłosiło się już 430 szkół. Najbardziej aktywne województwa to podkarpackie – 72 zgłoszenia, mazowieckie – 54 zgłoszenia i  lubelskie – 44 zgłoszenia.
„Finansoaktywni. Misja: Rozumiemy podatki" to program edukacyjny skierowany do uczniów VI, VII i VIII klas szkół podstawowych. Jego celem jest rozszerzenie wiedzy o podatkach i ich rodzajach a także uświadomienie młodzieży, dlaczego warto je płacić i co dzięki nim zyskujemy.

Zestaw edukacyjny pełny wartościowej wiedzy
Tegoroczny program „Finansoaktywnych" wystartował pod koniec lutego. Do tej pory dołączyło do niego 430 szkół z całego kraju. Dla pierwszych 525 placówek organizatorzy przygotowali materiały edukacyjne w formie drukowanej. W zestawie można znaleźć: scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, film edukacyjny i prezentację Power Point oraz materiały pomocnicze: plakat, zestaw karteczek samoprzylepnych, teczkę na materiały dla nauczyciela i długopisy z logo programu dla uczniów. Jedna szkoła może otrzymać jeden zestaw. W przypadku wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www.
Dlaczego warto zamówić zestaw?
Wszystkie materiały edukacyjne zostały stworzone we współpracy ze specjalistami. Umożliwiają one przekazanie wiedzy uczniom w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Dzięki przeprowadzeniu lekcji z ich udziałem uczniowie mają szansę dowiedzieć się, dlaczego podatki to najważniejsza część budżetu państwa i jaki jest związek między płaceniem podatków, a jakością usług, np. szkolnictwa, opieki zdrowotnej, infrastruktury drogowej czy bezpieczeństwa.

Jak wziąć udział w programie?
Do akcji „Finansoaktywni. Misja: Rozumiemy podatki" mogą zgłaszać się nauczyciele VI, VII i VIII klas szkół podstawowych z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.finansoaktywni.pl. Na adres szkoły, w ciągu kilku dni, zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych.
Etapy konkursu
W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję – to element obowiązkowy przed przystąpieniem do konkursu. Następnie uczniowie w maksymalnie trzyosobowych zespołach przygotowują krótki film o podatkach, który pokaże, jakie obszary finansowane z podatków odprowadzanych przez obywateli są najważniejsze w ich najbliższej okolicy. Mogą to zrobić w dowolnej formie, np. talk show, sondy czy reportażu. Filmy można zgłosić do konkursu do 10 maja 2019 r. poprzez wypełnienie formularza konkursowego na stronie programu: www.finansoaktywni.pl
W II etapie Komisja Konkursowa wybiera dziesięć najlepszych filmów zgłoszonych przez szkoły z całej Polski. Zwycięzcy przyjeżdżają do Warszawy, by 13 czerwca wziąć udział w uroczystym finale, podczas którego zaprezentują swoje filmy i otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z ambasadorem programu, Youtuberem Maciejem „Sheo" Ejsmontem.
Aby dowiedzieć się więcej o projekcie i zapoznać z materiałami edukacyjnymi wystarczy odwiedzić stronę www.finansoaktywni.pl.
Więcej informacji o programie:
Marta Szczepańska - Ministerstwo Finansów, e-mail: marta.szczepanska@mf.gov.pl , tel. (48-22) 694-46-61
Magdalena Sawa - Ministerstwo Finansów, e-mail: magdalena.sawa@mf.gov.pl , tel. (48-22) 694-45-59
Małgorzata Grzegolec: tel.: e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl, tel.: 664-904-605