«Powrót

Zmiany w podatku od towarów i usług

Zmiany w podatku od towarów i usług

Zmiany w podatku od towarów i usług

Jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji dla podatku VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu (Dz. U. z 2015 r. poz. 306) ogłoszony został jednolity tekst Rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych w zakresie nowych środków transportu.
Rozporządzenie to dotyczy określenia wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług:

  1. przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu (VAT-10), wraz z objaśnieniami – załącznik nr 1 do rozporządzenia; oraz
  2. od wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu (VAT-11), wraz z objaśnieniami – załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Nowelizacja rozporządzenia w zakresie zwolnień od VAT

W Dzienniku Ustaw z dnia 24 marca 2015 r. poz. 409 opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.
Zmiana rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień dotyczy zwolnień z tytułu importu towarów dokonywanego przez Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO oraz jego międzynarodowy personel.
Zgodnie z nową regulacją zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega dokonany przez ww. podmiot import towarów przeznaczonych do jego wyłącznego użytku, a także import rzeczy osobistego użytku oraz służących do użytku domowego lub zawodowego stanowiących własność jego personelu.
Rozporządzenie wprowadza zmiany w zakresie zwolnień od podatku od towarów i usług z tytułu importu niektórych towarów przez członków sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i personelu cywilnego, członków ich rodzin oraz pracowników wykonawców kontraktowych Stanów Zjednoczonych, umożliwiające zwolnienie od podatku importu niektórych pojazdów (samochodu osobowego, motocykla, gokarta czy skutera) przez osoby kończące 18 lat w okresie 12 miesięcy od dnia pierwszego przybycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo rozporządzenie wprowadza normy ilościowe dla wyrobów alkoholowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych, których import dokonywany przez członków sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i personelu cywilnego, członków ich rodzin oraz pracowników wykonawców kontraktowych Stanów Zjednoczonych zwolniony jest od podatku od towarów i usług.

Jednolity tekst rozporządzenia w sprawie zwolnień w VAT oraz warunków stosowania tych zwolnień

Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U z 2015 r. poz. 736), ogłoszony został jednolity tekst rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2013 r., poz. 1722).
Obwieszczenie jednolitego tekstu rozporządzenia uwzględnia zmiany rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień wprowadzone:

  1. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 marca 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. poz. 369);
  2. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. poz. 944);
  3. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 12 marca 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. poz. 409).

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie zwrotu VAT siłom zbrojnym, wielonarodowym kwaterom i dowództwom oraz ich personelowi cywilnemu

W Dzienniku Ustaw z dnia 13 kwietnia 2015 r. poz. 514 opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług siłom zbrojnym, wielonarodowym kwaterom i dowództwom oraz ich personelowi cywilnemu, które wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług siłom zbrojnym, wielonarodowym kwaterom i dowództwom oraz ich personelowi cywilnemu (Dz. U. z 2015 r. poz. 72).
Zmiany przepisów umożliwiają zwrot VAT od dokonywanych na terytorium kraju zakupów przez Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO przeznaczonych na jego użytek służbowy oraz od nabyć dokonywanych przez jego międzynarodowy personel (osoby upoważnione) na ich cele prywatne w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe. Zwrot podatku będzie następował na wniosek ww. podmiotu, składany do Naczelnika Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia podatku podlegającego zwrotowi jest faktura wystawiona przy zakupie towarów lub usług, potwierdzająca ich nabycie. Zwrot przysługiwać będzie również w odniesieniu do towarów lub usług nabytych na terytorium kraju przez Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO na jego użytek służbowy lub przez jego osoby upoważnione na ich cele prywatne w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe, w okresie od dnia 11 grudnia 2013 r. do dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 28 kwietnia 2015 r.

 Opublikowano zmiany do ustawy VAT

W Dzienniku Ustaw z dnia 4 maja 2015 r. poz. 605 opublikowano tekst ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych, która wprowadza zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) – art. 1 ustawy zmieniającej.

Wprowadzone zmiany:

  1. mają na celu przede wszystkim pełniejsze dostosowanie przepisów o podatku od towarów i usług do prawa unijnego wynikającego z wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE. Dotyczy to w szczególności dostosowania przepisów do wyroku TSUE w sprawie C-511/10 w powiązaniu z wyrokiem w sprawie C-437/06 w zakresie zaproponowania przykładowych metod służących odliczaniu VAT w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych (podlegających i niepodlegających VAT);
  2. pośrednio realizują zasady prawa unijnego, w szczególności zasadę proporcjonalności i neutralności. Zmiany te obejmują m.in. doprecyzowanie przepisów w zakresie tzw. ulgi na złe długi;
  3. przewidują rozszerzenie, ale i doprecyzowanie, przepisów w zakresie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów (reverse charge mechanism ), w celu zapewnienia większej skuteczności i uszczelnienia systemu VAT za pomocą tego instrumentu – objęcie odwrotnym obciążeniem m.in. komputerów przenośnych, telefonów komórkowych i konsoli do gier;
  4. dotyczą zmiany w zakresie wprowadzonej od 1 października 2013 r., w celu ograniczenia nasilającego się procederu wyłudzania podatku VAT w obrocie niektórymi towarami, instytucji odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy (towary wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT);
  5. wprowadzają zmiany w zakresie instytucji kaucji gwarancyjnej w odniesieniu do odpowiedzialności solidarnej;
  6. podwyższają do 23% stawkę podatku dla sprzętu ppoż. dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej.