«Powrót

E-PIT bije rekordy popularności

E-PIT bije rekordy popularności

E-PIT bije rekordy popularności

na granatowym tle napis Twój e-PIT
  • Lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) podsumowała tegoroczną akcję składania rocznych zeznań podatkowych.
  • Sukcesem tegorocznej kampanii jest rekord, jeśli chodzi o składanie rocznych deklaracji w wersji elektronicznej.
  • W tym roku taką formę złożenia dokumentu wybrało 560 tys. mieszkańców naszego województwa.

Kampania rocznych rozliczeń podatkowych ruszyła 15 lutego wówczas to Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Finansów już po raz piąty udostępniło podatnikom usługę Twój e-PIT. Na podatników czekały gotowe zeznania w e-Urzędzie Skarbowym. Były one wypełnione na podstawie danych, które posiada administracja skarbowa. Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-sług polskiej administracji. Z roku na rok bije rekordy popularności. W tym roku roczne zeznania podatkowe w formie elektronicznej złożyło 524 tys. Mieszkańców woj. lubuskiego z tego 260 tyś. przez Twój e-PIT.

Rosnąca popularność Twojego e-PITa potwierdza, że podatnicy chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi udostępnianych przez administrację skarbową. Korzyści z TEP to przede wszystkim gwarancja bezpiecznego rozliczenia

  • Brak ryzyka spóźnienia się z rozliczeniem
  • Wygoda i oszczędność czasu
  • Prosty i przyjazny sposób rozliczenia.
  • Szybszy zwrot nadpłaty podatku 
  • Ewentualny podatek do zapłaty można zapłacić w e- Urzędzie Skarbowym za pośrednictwem systemu płatności BLIK

Od 15 lutego 2024 r. w usłudze Twój e-PIT w ramach rozliczeń za 2023 rok będą udostępnione wstępnie przygotowane rozliczenia dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Będą one wymagały uzupełnienia w części dotyczącej danych, które nie są dostępne w systemach KAS.

Kolejne usługi w ramach e-Urzędu skarbowego (e-US)

Ministerstwo Finansów wdrożyło 5 czerwca br. drugi etap Historii deklaracji. Podatnicy mają już dostęp do kolejnych deklaracji w podatku PIT (złożonych przez płatników) i VAT. Usługa zaprezentuje złożone PIT-4R i PIT-8AR oraz deklaracji VAT z możliwością ich pobrania. Udostępniona zostanie również informacja o złożonej części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Planowane jest także uruchomienie „Konta organizacji" w e-US – organizacje zyskają możliwość korzystania z usług oferowanych do tej pory w e-Urzędzie Skarbowym wyłącznie osobom fizycznym. Do konta organizacji będą miały dostęp osoby upoważnione, tzw. Użytkownicy Konta Organizacji (UKO), którzy będą korzystać z usług w kontekście organizacji.

Kolejna planowaną usługą są „Salda i rozliczenia" – informacje o saldach i szczegółach rozliczeń w podatkach PIT, CIT, VAT, PCC, SD i KP. Użytkownik konta e-US z będzie mógł zweryfikować stan swoich rozliczeń oraz rozliczeń swojej organizacji.

Resort finansów planuje też dalsze poszerzenie rodzajów podatków, które będą mogły być opłacone przy pomocy BLIK o DSF-1 oraz o zaliczki podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym dla ryczałtu) i płatników: PIT-4R, PIT-8AR.

1,5% podatku dla OPP – więcej środków dla organizacji pożytku publicznego

Dzięki możliwości przekazania na rzecz OPP 1,5% podatku organizacje mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,5 mld zł. Tak wynika z kwot zadeklarowanych przez podatników.

Szacunkowe dane pokazują, że zmniejszyła się liczba deklaracji, w których podatnicy zadeklarowali zwrot dla OPP. Wynika to m. in. z tego, że dzięki obniżce podatków część osób w ogóle nie płaci podatku, wiec nie przekazuje też 1,5% dla OPP. Pomimo to, dzięki zwiększeniu kwoty do 1,5% podatku, OPP otrzymają w tym roku więcej środków niż w ubiegłym roku.

Zadeklarowane przez podatników kwoty wymagają weryfikacji przez urzędy skarbowe. Warunkiem przekazania środków organizacjom jest dotrzymanie przez podatników i OPP wszystkich warunków ustawowych (podatnik musi zapłacić podatek należy, OPP figurować na liście uprawnionych organizacji i zgłosić aktualny rachunek bankowy do urzędu skarbowego).

Zapraszmy do obejrzenia w plikach do pobrania wypowiedzi Ewy Markowicz rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze.

Pliki do pobrania