«Powrót

Kontrola na 102!

Kontrola na 102!

Kontrola na 102!

Czarny pies obwąchuje przesyłkę
Kontener z przesyłkami. Przed nim siedzi Heros - pies do wykrywania tytoniu.
  • 102 przesyłki wskazał łącznie służbowy pies Hektor wyszkolony do wykrywania tytoniu.
  • 100% skuteczności służbowego labradora.
  • 197 kilogramów nielegalnego tytoniu zatrzymanych podczas kontroli.

Od dawna wiadomo, że psy pracujące z funkcjonariuszami są doskonałym wsparciem w walce z przestępczością. W Służbie Celno-Skarbowej szkoli się je do różnych zadań, przede wszystkim  do wykrywania tytoniu i narkotyków. Razem z przewodnikiem tworzą parę bardzo trudną do pokonania, bo pies wywącha to, co dla człowieka jest zupełnie niewyczuwalne. Rzadko kto wie, że u ludzi tzw. analizatory zapachu zajęłyby powierzchnię znaczka pocztowego – u psa kartkę formatu A5. Czworonożny bohater kwietniowej kontroli w jednej z sortowni przesyłek w Zielonej Górze to labrador wyszkolony do wykrywania tytoniu.

Nikogo więc nie powinno dziwić, że Hektor podczas kontroli wskazał wśród setek  paczek bezbłędnie 102 przesyłki, w których było 197 kilogramów krajanki tytoniowej niewiadomego pochodzenia. Sprawę karno-skarbową poprowadzi urząd w Gorzowie Wlkp. Handlujący nielegalnym tytoniem muszą się liczyć z dotkliwymi karami grzywny.

Obecnie w Lubuskim Urzędzie Celno-Skarbowym trwa proces rekrutacji wewnętrznej wśród  funkcjonariuszy, którzy chcieliby pracować z psami. Bycie przewodnikiem psa służbowego to  specyficzne zadanie, które wymaga pełnej współpracy z czworonogiem nie tylko na służbie. Trzeba na przykład inaczej  planować wyjazdy urlopowe lub ćwiczyć z psem po pracy. Docelowo w lubuskiej KAS będzie pracowało 6 psów służbowych: 2 do wykrywania narkotyków i 4 do znajdowania tytoniu.