«Powrót

Niezwykłe muzeum historii celnictwa w Rzepinie

Niezwykłe muzeum historii celnictwa w Rzepinie

Niezwykłe muzeum historii celnictwa w Rzepinie

Pomieszczenie Izby Pamięci Lubuskiego Celnictwa w Rzepinie. Jest w nim sztandar i różne tabliczki z napisami np. Urząd Celny.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Adam Andrzejewski przecina wraz z innym mężczyzną wstęgę otwierającą Izbę Pamięci Lubuskiego Celnictwa w Rzepinie.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Adam Andrzejewski przemawia z okazji otwarcia Izby Pamięci Lubuskiego Celnictwa w Rzepinie.
Gablotka z pamiątkami (zdjęcia, notatki itp.) Izby Pamięci Lubuskiego Celnictwa w Rzepinie.
  • W lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) otwarto Izbę Pamięci Lubuskiego Celnictwa.
  • To pierwsze w tym regionie miejsce prezentujące rozwój celnictwa na ziemiach zachodnich.

Izba Pamięci Lubuskiego Celnictwa została utworzona w Delegaturze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Rzepinie.

Wstęgę uroczyście przecięli: dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Adam Andrzejewski, 95-letni i jednocześnie najstarszy celnik-emeryt Kazimierz Sidorkiewicz, były naczelnik Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego nadinspektor Sylwester Skórski oraz przewodniczący Komitetu Honorowego Powołania Izby Pamięci Lubuskiego Celnictwa Jacek Niedbał.

W Izbie można zobaczyć tablice z nazwami urzędu, które niegdyś wisiały na budynku, umundurowanie damskie i męskie z lat 80. i 90., fotografie funkcjonariuszy podczas wykonywania służby oraz gablotę ze zdjęciami pierwszego naczelnika Urzędu Celnego w Rzepinie Walentego Bayera. Jest też sztandar ówczesnej Izby Celnej w Rzepinie.

Z okazji uroczystości Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk w liście do uczestników i twórców Izby napisał, że otwarcie Izby Pamięci Lubuskiego Celnictwa w Rzepinie to wydarzenie szczególnej rangi i bardzo ważne dla całej Krajowej Administracji Skarbowej. To miejsce, które ma przypominać jak rodziło się celnictwo na ziemiach zachodnich i jak ważną rolę odegrało w kształtowaniu i rozwoju celnictwa w Polsce.

Podczas uroczystości dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Adam Andrzejewski podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w utworzenie tego miejsca. Dodał też, że liczy na to, że będzie ono się wzbogacało o kolejne eksponaty prezentujące bogatą i jakże ważną historię rozwoju celnictwa w woj. lubuskim.