Od 1 stycznia 2016 r. podmioty o przychodach powyżej 50 mln euro będą obsługiwane w jednym wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym. Nowa jednostka o zasięgu krajowym z siedzibą w Warszawie zastąpi dotychczas działające wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Ta ważna zmiana o organizacji Administracji Podatkowej (AP) oraz jej kontakcie z podatnikami była jednym z tematów konferencji z udziałem wiceministra finansów Jacka Kapicy, która odbyła się 2 października 2015 r. w I Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie.
Wiceminister finansów Jacek Kapica w otoczeniu współpracowników przemawia podczas konferencji zorganizowanej 2 października 2015 r. w I Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie.
Podczas spotkania zaprezentowano m.in. nowe standardy pracy AP w świadczeniu usług podatnikom, które zakładają m. in. wsparcie podatnika w indywidualnej sprawie. Wyjaśniono założenia wprowadzanych zmian oraz przedstawiono korzyści dla podatników i narzędzia wsparcia dla konkretnych grup podmiotów. Szczegółowo przedstawiono charakterystykę I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który będzie obsługiwał największe podmioty w kraju.
Organizatorem spotkania, w którym udział wzięli przedstawiciele największych podatników spoza Warszawy, obsługiwanych przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe, było Ministerstwo Finansów oraz firma EY. Konferencja rozpoczęła cykl spotkań w 16 województwach, które będą organizowane przez izby skarbowe w październiku i listopadzie br.
Przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o administracji podatkowej.
W dniu 24 grudnia 2015 r. ogłoszona została ustawa z dnia 16 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o administracji podatkowej oraz ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw 2015 poz. 2184). Nowelizacja ustawy zakłada przesunięcie terminu wejście w życie części artykułów ustawy o administracji podatkowej z dniem 1 lipca 2016 r. Więcej informacji w komunikacie