«Powrót

Konferencja naukowa Krajowej Administracji Skarbowej dotycząca współpracy w obszarze zwalczania obrotu substancjami psychoaktywnymi

Konferencja naukowa Krajowej Administracji Skarbowej dotycząca współpracy w obszarze zwalczania obrotu substancjami psychoaktywnymi

Konferencja naukowa Krajowej Administracji Skarbowej dotycząca współpracy w obszarze zwalczania obrotu substancjami psychoaktywnymi

Wnętrze sali wykładowej, na środku prelegentka w mundurze a w tle prezentacje na rzutniku
Zdjęcie zbiorowe uczestników konferencji
Wnętrze sali wykładowej, uczestnicy słuchają wystąpienia.

Krajowa Administracja Skarbowa zorganizowała w Gorzowie Wlkp. konferencję naukową pt. „Nowe wyzwania w obszarze kontroli obrotu środkami zastępczymi i nowymi substancjami psychoaktywnymi"
Patronat nad konferencją objął Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, nadinspektor Piotr Walczak oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Jan Pinkas.
Konferencja była poświęcona zagadnieniom związanym z poprawą skuteczności działań służb i instytucji w zakresie zwalczania narkomanii oraz ograniczenia handlu środkami zastępczymi potocznie zwanych dopalaczami. W dwudniowej konferencji, która odbyła się w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wzięli udział przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, inspekcji sanitarnej, policji, prokuratury, straży granicznej oraz innych instytucji zajmujących się zwalczaniem narkomanii i prowadzących badania nad nowymi narkotykami. W spotkaniu uczestniczyli również Arkadiusz Łaba zastępca Dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów, Izabela Kucharska zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Adam Andrzejewski Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz profesor doktor habilitowana Elżbieta Skorupska – Raczyńska Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Intencją organizatorów spotkania było wypracowanie dobrych praktyk współpracy pomiędzy służbami i instytucjami, które są zaangażowane w zwalczanie i ograniczanie nielegalnego obrotu środkami zastępczymi i nowymi substancjami psychoaktywnymi, zgodnie z Porozumieniem z dnia 26 listopada 2018 r. Zawarli je Główny Inspektor Sanitarny, Komendant Główny Policji, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Prokurator Krajowy, Komendant Główny Straży Granicznej oraz Główny Inspektor Farmaceutyczny. Uczestnicy konferencji dzielili się też swoimi doświadczeniami z pracy w zakresie skali zjawiska, jakim jest przestępczość narkotykowa oraz opowiadali o nowych substancjach, które wchodzą na „czarny rynek" i o ich wpływie na zdrowie oraz życie osób je zażywających.
Obecny podczas konferencji Arkadiusz Łaba zastępca Dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów powiedział, że takie spotkanie wszystkich służb i instytucji było bardzo potrzebne ponieważ skala nielegalnego procederu związanego z przestępczością narkotykową i wiążące się z tym zagrożenia są olbrzymie. KAS w latach 2017-2019 dokonała blisko 900 ujawnień środków zastępczych i nowych substancji psychotropowych, zabezpieczono łącznie około 260 kg i 2 816 sztuk różnego rodzaju  nielegalnych substancji. Ponadto w ciągu ostatnich trzech lat funkcjonariusze i pracownicy KAS uczestniczyli też w 9 operacjach krajowych i zagranicznych ukierunkowanych na zwalczanie nielegalnego obrotu środkami zastępczymi i nowymi substancjami psychoaktywnymi.
Adam Andrzejewski Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze podkreślił, że w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej konieczna jest współpraca różnych służb i instytucji. Konferencja jest jednym z elementów tej współpracy, gdyż na bieżąco trzeba pogłębiać wiedzę z zakresu rozpoznawania, wykrywania i zwalczania przestępstw i wykroczeń związanych z naruszeniem przepisów dotyczących nielegalnego obrotu narkotykami i tego typu substancjami. W ramach konferencji zostało też podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Izbą Administracji Skarbowej w Zielonej Górze a Akademią im. Jakuba z Paradyża. Celem zawarcia porozumienia jest w szczególności wykorzystanie potencjału i pozycji oraz doświadczenia i dorobku obu instytucji dla dalszych wspólnych działań.