«Powrót

Podrobiona odzież na przygranicznych bazarach

Podrobiona odzież na przygranicznych bazarach

Podrobiona odzież na przygranicznych bazarach

Podrobione towary na stoisku
Metalowe logotypy na stoisku
Podróbki odzieży
Podrobione czapki, paski i itp.

Lubuscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na targowiskach miejskich w przygranicznym Kostrzynie nad Odrą i Słubicach ujawnili ponad 1000 sztuk podróbek: odzieży, butów i metalowych logotypów oznaczonych zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych światowych firm. Wartość zatrzymanych towarów, w przypadku gdyby były to ich oryginalne odpowiedniki, oszacowano na ponad 700 tysięcy złotych.

W minioną sobotę (19 października br.) funkcjonariusze Lubuskiej Służby Celno-Skarbowej jednocześnie, w tym samym czasie na targowisku miejskim w Kostrzynie nad Odrą i Słubicach prowadzili działania kontrolne pod kątem wykrywania przestępczości związanej z naruszaniem przez nieuczciwych sprzedawców przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej.

W obu lokalizacjach na trzech stoiskach obsługiwanych przez dwóch różnych obywateli Bułgarii dostrzeżono znaczne ilości odzieży oznaczonej zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych na świecie producentów odzieży. W Kostrzynie nad Odrą sprzedawca oferował dodatkowo podrobione buty i metalowe logotypy znanych światowych marek.

Już wstępne oględziny - sposób wykonania, naniesienia znaków towarowych oraz miejsce sprzedaży towarów - wskazywały jednoznacznie, że mundurowi mogą mieć do czynienia ze zwykłymi podróbkami.

Cała partia towaru – 929 szt. odzieży (bluz, spodni, koszul, kurtek, szalików i czapek), 2 par obuwia i 104 sztuk metalowych znaków zespolonych - została zabezpieczona do dalszego postępowania.

O zaistniałej sytuacji powiadomiono też kancelarie prawne reprezentujące właścicieli zastrzeżonych znaków towarowych, którzy niebawem wypowiedzą się co do dalszych losów zatrzymanych towarów i ewentualnej potrzeby zawiadomienia właściwych organów ścigania o możliwości popełnieniu przestępstwa wraz z wnioskami o ściganie sprawców przestępstwa. Straty posiadaczy zarejestrowanych znaków towarowych (w przypadku sprzedaży ich oryginalnych odpowiedników) wstępnie oszacowano na ponad 700 tys. złotych.

Osobom trudniącym się nielegalną sprzedażą grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.