«Powrót

Podróbki zabawek w kontenerze

Podróbki zabawek w kontenerze

Podróbki zabawek w kontenerze

Wyładunek podróbek na rampę
Liczenie podróbek
Ciąg dalszy liczenia zabawek
Lalki na rampie podczas liczenia

Ponad 28 tysięcy sztuk podrobionych zabawek znanych światowych producentów zatrzymali funkcjonariusze lubuskiej KAS. Towar przewożony był w kontenerze zestawu ciężarowego z portu w Hamburgu do jednej z warszawskich firm. Wartość przemytu oszacowano na ok. 1,9 mln złotych – na tyle wstępnie swoje straty wycenili właściciele podrobionych znaków towarowych.

 

Funkcjonariusze KAS z Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp., w obrębie byłego przejścia granicznego w Świecku, wytypowali do kontroli zestaw ciężarowy przewożący kontener. Już wstępna analiza dokumentów przewozowych (m.in. brak daty wystawienia) skłoniła kontrolujących do skierowania zestawu  na płytę TTOC w Świecku. Tam miał on zostać poddany szczegółowej kontroli.

Kierowca ciężarówki 22-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego oznajmił mundurowym, że kontener pobrany w porcie w Hamburgu przewozi do jednej z warszawskich firm i nie wie co się w nim znajduje. W jego wnętrzu funkcjonariusze odkryli kartony z pustymi pojemnikami z tworzywa sztucznego i worki jutowe z torbami PCV. W dalszej części znajdowały się kartony z lalkami i figurkami opatrzonymi logotypami znanych i cenionych producentów - łącznie ok. 28 tys. szt. o wadze 8,5 tony.

Już wstępne oględziny - sposób wykonania i naniesienia znaków towarowych, pakowanie oraz jakość wykonania - wskazywały, że kontrolujący mogą mieć do czynienia ze zwykłymi podróbkami.

O zaistniałej sytuacji powiadomiono kancelarie prawne reprezentujące właścicieli podrobionych znaków towarowych. Przypuszczenia o nieautentyczności produktów zostały przez nich potwierdzone.

Podejrzana partia towaru została zatrzymana do dyspozycji Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp. Teraz od właścicieli podrobionych znaków towarowych  należy następny krok – mogą np. zdecydować się na wystąpienie na drogę sądową. Najczęściej w takich przypadkach sąd orzeka o obowiązku zniszczenia towaru i dodatkowych sankcjach finansowych dla importerów podróbek.

Ustawa o prawie własności przemysłowej za bezprawne wykorzystywanie znaku towarowego i handel podróbkami przewiduje grzywnę, karę ograniczenia lub pozbawiania wolności do lat dwóch. W przypadku dużej skali procederu kara może sięgnąć od 6 miesięcy do nawet pięciu lat więzienia. W tym roku w woj. lubuskim to największa partia podróbek markowych towarów przechwycona przez służby celno-skarbowe.

Wartość podrabianych towarów, w przypadku ich oryginalnych odpowiedników, oszacowano na ok. 1,9 mln złotych.

 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 30.12.2019 Data publikacji: 30.12.2019 08:06 Data ostatniej modyfikacji: 30.12.2019 08:06
Autor: Marek Czerkies - st. specjalista, Referat Obsługi Kienta i Komunikacji Zewnętrznej Osoba publikująca: Marek Czerkies Osoba modyfikująca: Marek Czerkies
Rejestr zmian