«Powrót

18 mln Polaków zyska na reformie klina podatkowego

18 mln Polaków zyska na reformie klina podatkowego

18 mln Polaków zyska na reformie klina podatkowego

Na granatowym tle biały napis polski ład sprawiedliwy system podatkowy
  • Kwota wolna na poziomie 30 tys. zł, drugi próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł, ujednolicenie wysokości składki zdrowotnej – to trzy zmiany w systemie podatkowym programu #PolskiŁad.
  • Zmiany zaczną obowiązywać od początku 2022 roku.
  • Polski system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy.

Głównym celem Polskiego Ładu jest walka z negatywnymi skutkami pandemii i sprawienie, by Polakom żyło się lepiej.

Podatkowe fair play

„Reforma podatkowa to szansa dla całego społeczeństwa w Polsce na lepsze życie, powrót do normalności gospodarczej, odrodzenie firm, znalezienie nowych pomysłów na nowe przedsięwzięcia, zwiększenie i uatrakcyjnienie zatrudnienia. Dążymy do tego, aby w kieszeniach Polaków zostawało więcej pieniędzy. To obrany przez rząd kierunek działań. Zwiększyliśmy kwotę wolną dla najmniej zarabiających. Obniżyliśmy PIT i CIT. Wprowadziliśmy nową matrycę stawek VAT. A to tylko przykłady. Teraz czas na bardziej sprawiedliwy system podatkowy" – podkreśla minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Na reformie podatkowej skorzysta 18 milionów Polaków, w tym ponad 90% emerytów, 68% osób zatrudnionych na umowie o pracę i 40% osób prowadzący działalność gospodarczą. Osoby na płacy minimalnej w ogóle nie zapłacą PIT.

„W Polsce podatki relatywnie wysoko obciążają niskie płace, a nisko płace wysokie. Na tle innych krajów Europy relacja ta jest jedną z najmniej sprawiedliwych. Zmiany proponowane w ramach Polskiego Ładu zmierzają do zapewnienia podatkowego fair play. Dlatego proponujemy znaczne podniesienie kwoty wolnej od podatku. Skorzysta także biznes, bo zmniejszą się koszty zatrudnienia pracowników. Zaoszczędzą osoby zarabiające do 6 tys. zł. Zadbaliśmy też o klasę średnią. Wyższe obciążenie zacznie się pojawiać dopiero u osób zarabiających ponad 11 tys. zł miesięcznie" – informuje wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Kluczowe zmiany

30 tys. zł kwoty wolnej to europejski poziom porównywalny z tym osiąganym w Niemczech czy Francji. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej osoby najuboższe, w tym emeryci (do 2,5 tys. zł brutto), nie będą płacić podatku dochodowego.

Drugą zmianą będzie podniesienie do 120 tys. zł progu podatkowego, od którego płaci się 32% podatku. Wyższa stawka pobierana będzie dopiero od pierwszej złotówki zarobionej powyżej 10 tys. zł miesięcznie. Wprowadzona zostanie „ulga dla klasy średniej". Będzie dotyczyć osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł. Dzięki uldze reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 11 tys. zł miesięcznie.

„Skorzystają na tym przedsiębiorcy, ponieważ więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków to ważny dla firm impuls popytowy. Skorzystają też sami pracownicy, bo zapłacą niższy podatek. Kwota wolna w wysokości 30 tys. zł będzie 10 razy wyższa niż jeszcze cztery lata temu. Ważnym efektem zmian będzie wzrost atrakcyjności umowy o pracę. W ten sposób wypychanie pracowników na umowy śmieciowe po prostu przestanie się opłacać. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zakładają rodziny i potrzebują bezpiecznych form zatrudnienia" – mówi wiceminister Sarnowski.

Kolejną zmianą będzie ujednolicenie wysokość składki zdrowotnej i sposobu jej liczenia. W wyniku tego pracownicy i przedsiębiorcy będą ją płacić według tej samej stawki 9% od podstawy opodatkowania.

Ministerstwo Finansów uruchomiło na stronie podatki.gov.pl serwis poświęcony zmianom podatkowym w programie Polski Ład podatki.gov.pl/polski-lad/podatki-polski-lad/ (link otwiera okno w innym serwisie)

Pliki do pobrania